Včera jsem byla na přednášce pana Karla Janečka ve zcela zaplněné Knihovně Václava Havla. Po deseti minutách poslechu jeho myšlenek mi bylo jasné, že je nutné se o ně podělit. Kromě toho na závěr v diskuzi někdo položil inspirativní otázku: „Pane Janečku, jak Vám můžeme my pomoci k tomu, aby se Vaše sny staly skutečností?“. Pan Janeček s přirozeností jemu vlastní odpověděl: „Děkuji, snad šířením informací.“
A tak je mi potěšením sdělit, že informační technologie mají budoucnost a smysl, zejména budou-li používané s rozumem a správným směrem. Znovu jsem měla možnost si také potvrdit, že matematika je nesmírně sexy obor a věřím, že časem přibyde učitelů, kteří přitažlivějším způsobem odhalí její exaktní i filozofické kouzlo dětem už od základní školy.
Oč jde? O hlasování týkající se zejména veřejného zájmu – na školách, v komunální politice, ve vysoké politice. Princip je podivuhodně jednoduchý: Volič má více hlasů, může volit například jednu pro něj nejlepší variantu, dále jednu pro něj relativně dobrou variantu a záporným hlasem má možnost vyjádřit pro něj neakceptovatelnou volbu. Takto lze dojít k více konsensuálnímu řešení a transparentnosti věcí veřejných. Další návaznosti, které z této varianty voleb mohou vyplynout v čase si může každý, kdo chce přemýšlet, dopřemýšlet…
Odpůrců a skeptiků se na internetu pohybuje mnoho, nicméně tým pana Janečka neřeší vše. Neřeší politické ani legislativní záležitosti, ani vzorce lidského chování, ani to, jak dojít k ještě většímu blahobytu a prosperitě, než jaké právě máme. Ale nabízí systém, pomocí kterého lze dojít k povýšení dílčí části demokracie jako takové. A to není málo.
Více na www.demokracie21.cz
Ukázka výsledků volby klasickou metodou – pomocí jednoho hlasu
Ukázka výsledků pomocí volby pomocí dvou hlasů a jednoho záporného